Site Hızlandırmak İçin 7 Öneri
Site Hızlandırmak İçin 7 Öneri

Son yıllarda bilindiği üzere Google, arama sonuçlarında sıralama yaparken kullanıcıların memnuniyetini ön plana taşıdı. 2010 yılında yapılan bir güncelleme de web sitelerinin sayfa hızının sıralama faktörleri arasına girdiğini açıkladı. 2018 yılında mobil hız güncellemesi de yayınlandıktan sonra mobil ve masaüstü site hızının önemi daha fazla ortaya çıkmış oldu. Bu nedenle site hızı önemli bir hale geldi.

Site hızı, web sitesinizin gerçek potansiyelini hızlı bir şekilde görmenize olanak sağlayacak çeşitli yöntemlerle artırılabilir. Şimdi site hızlandırmak için 8 farklı öneriye bakalım.

1. Dosyaları sıkıştırın

Dosyaları sıkıştırmak kullanılması önerilen yöntemlerin başında gelir. Özellikle Gzip sıkıştırma yöntemi hemen herkes tarafından duyulmuştur. Gzip, HTML veya CSS dosyalarının boyutunu azaltmanıza ve genel HTTP yanıt süresini azaltmanıza yardımcı olur.

Gzip, Cpanel üzerinden veya hosting firması tarafından talep edilerek aktif hale getirilebilir.

2. Yönlendirmeleri azaltın

Sitenizde birçok yönlendirme olması, daha fazla HTTP isteğine neden olur ve bu da sayfa hızında bir düşüşe neden olabilir. Bu aynı zamanda kullanıcı deneyimini olumsuz olarak da etkileyecek ve arama sonuçlarında geri düşmenize neden olur. Bu nedenle belirli aralıklarla sitenizi kontrol ederek yönlendirmeleri tespit edin ve azaltın.

3. Oluşturmayı engelleyen JavaScript’i kaldırın

Son gelen güncellemelerde JavaScript dosyalarıyla ilgili atılan adımlar olsa da bu dosya türlerinden kaçınmak gerekiyor. Web sitenizin yapısı açısından harici komut dosyaları da dahil olmak üzere engelleyen Javascript dosyalarını kullanırken dikkatli olmak gerekiyor.

Daha hızlı sayfalar için sayfanın nicelik olarak daha küçük olması gerekir. Yani daha az sorgu olması ve daha az kod içermesi gerekir. Sitelerin yavaşlamasında JavaScript dosyalarının etkisi büyüktür. Bu nedenle site hızlandırmak için bu adımı dikkatli irdelemek gerek.

4. Tarayıcı önbelleğe alma özelliğinden yararlanın

Birçok kişi tarayıcı önbellekleme özelliği konusunda maalesef bilgisiz. Kısaca bahsetmek gerekirse bir kullanıcı bir web sitesini her ziyaret ettiğinde resimler, stiller, JS dosyaları ve aklınıza gelebilecek diğer şeyler bir önbellekte toplanır. Bu sayede kullanıcı sayfayı belirli bir süre içerisinde ziyaret ettiğinde sayfanın tamamını yeniden yüklemek zorunda kalmaz.Bu sunucuya birden fazla HTTP isteği gönderilmesinden de tasarruf sağlar.

5. Sunucu yanıt süresini kısaltın

Sunucu seçerken birçok faktörü ele almak gerekir. Sitenin trafiği, sunucu çözümleri, ihtiyaç duyulan diğer özellikler gibi faktörler önemlidir. Bu faktörler sitenin kaderini de etkileyecektir.

Uzmanlara göre bir sunucunun yanıt süresi 200 ms geçmemelidir. Bu hem kullanıcı deneyimini arttıracak hem de arama sonuçları üzerinde olumlu bir etki gösterecektir.

6. Tüm görüntülerin optimize edildiğinden emin olun

Web sitenize görsel, video veya hareketli içerikler yüklerken doğru dosya biçimini kullandığınızdan emin olmanız gerektiğiyle beraber aynı zamanda bu dosyaları da optimize etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Web sitenizde kullanılan görsellerin hacmi de sayfa yükleme süresini etkileyebilir.

Görüntü ağırlıklı web sayfalarında CSS Sprites kullanarak görüntüleri daha az çıktıda birleştirebilirsiniz. Bu gecikmeyi azaltarak sayfa hızını iyileştirir.

7. HTML/Metin oranı kontrolü

Panda Güncellemesi ile önemli bir hale gelen ve SEO faktörleri arasında ilk sıralarda yer alan HTML/Metin oranı kontrolü zaman geçtikçe biraz arka planda kaldı. Fakat hala geçerliliğini koruyor ve arama motorları tarafından dikkate alınıyor.

HTML oranındaki metin, arama motorları için doğrudan bir sıralama faktörü değildir. Fakat diğer faktörlerle birleştiğinde etkisi görülebilir.

Sürekli Kontrol

Yukarıda belirtilen önlemleri inceledikten sonra, site hızlandırmak için gerekli maddeleri tespit etmek ve web sitenizin performansına yakından bakmak önemlidir. Bunun için 3th Tool yani harici araçları değerlendirebilirsiniz.

  • Pingdom Hız Testi
  • Google PageSpeed ​​Insights
  • GTmetrix

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here