Tarama Bütçesini Optimize Etmek İçin 9 İpucu
Tarama Bütçesini Optimize Etmek İçin 9 İpucu

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, dijital sektörle alakalı olan kişilere genel çağrışımlar yapar. Anahtar kelimeler, meta etiketler, meta description, site haritası gibi genel öğeleri web sitesiyle uğraşan kişiler kıyıdan köşeden bilirler. Ancak SEO sanıldığı kadar sığ bir alan değildir. SEO sıralama faktörleri içerisinde yüzlerce madde yer alır ve her biri ayrı önem taşır. İşte bu faktörler neredeyse tamamı kadar önemli bir madde: “Tarama Bütçesi”.

Tarama bütçesi, arama motorlarının daha özel bir ifadeyle Google tarafından sitemize ayrılan botun sitemizde ne kadar bir sayfayı tarayacağını gösterir. Tarama bütçesi yani Crawl Budget detayına girmeden önce bazı noktalara değinmek gerekir.

Tarama Bütçesine Verilen Önem

Birçok SEO uzmanı, çok iyi anlayamadığı-anlamlandıramadığı için tarama bütçesine yeteri kadar değer vermez, görmezden gelir. Ancak belki de atladıkları nokta tarama bütçesini optimize etmek, SEO performansını da olumlu yönde etkileyeceğidir. İşte bu yazımızda tarama bütçesinin önemini ve nasıl optimize edebileceğinizi ele almaya çalışacağız.

SORU: Tarama bütçesi optimizasyonu SEO ile nasıl örtüşüyor ve web siteleri tarama oranlarını artırmak için ne yapabilir?

Tarama Bütçesi Nedir?

Arama motorları, web sayfalarını taramak ve onları dizine eklemek için botlar yani örümcekler aracılığıyla web sayfalarını tararlar. Bu botlar ziyaret ettikleri her sayfadaki bağlantıları tespit eder ve yeni sayfaları da taramak ister. İşte bu noktada kota devreye girer. Bizzat açıklanmasa da arama motorları tarafından her siteye belirli bir kota ayrılır. Örneğin seotaktikleri.com için her tarama da 500 sayfa kotası vardır. Bot 501. sayfayı taramayacaktır. Google ve uzmanlar yaptıkları açıklamalarda şunu söyler; ” Değersiz sayfaları bana göstermeyin ve iç linklemeler ile değerli sayfalarınızı ön plana çıkarın. Ben de onları tarayayım, siz de kaliteli sıralama alın.”

En bilinen bot örnekleri elbette Googlebot ve Bingbot‘tur.

Daha genel ve kısa bir tanımla: “Bir arama motoru örümceğinin web sitenizi belirli bir zaman aralığında taraması tarama bütçesi olarak adlandırılır.”

Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?
Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

Bunun için Search Console üzerinde yer alan Tarama – İstatistikler kısmını ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada günlük ortalama taranan sayfa sayısı yer alıyor. İşte bu bizim tarama bütçemizin günlük versiyonudur. Örneğin, siteniz günlük ortalama 38 kez taransın. Google tarama bütçeniz 30*38 yani 1140 olacaktır.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu SEO ile Aynı mıdır?

Hem evet hem hayır. Her iki optimizasyonda sayfanızı görünür hale getirmek için kullanılır ve SERP’leri yani arama sonuçlarını etkileyebilir. Ancak SEO kullanıcıya önem verirken, Crawl Budget – Tarama Bütçesi tamamen sitenizin performansına odaklanır. Neil Patel’in de dediği gibi:

“Arama motoru optimizasyonu, kullanıcının sorguları için optimize etme sürecine odaklandı. Googlebot optimizasyonu, Google’ın tarayıcısının sitenize nasıl eriştiğine odaklanmıştır.”

Peki, tarama bütçenizi nasıl optimize edersiniz? 

Tarama Bütçesini Optimize Etmenize Yarayacak 9 İpucu

1. Sayfalarınızın Taranabilir Olmasını Sağlayın

Robots.txt
Robots.txt

Arama motoru örümcekleri, izleyebildikleri sayfaları tararlar. Yani noindex, disallow gibi engelleyici etiketlerle bir sayfayı taranmaya kapatmadıysanız, örümcekler bu sayfaları izleyebilir. Bu nedenle taranmasını istediğiniz sayfaların taranabilir olduğundan emin olun. Bunun için .htaccess ve robots.txt dosyalarınızı kontrol edin bir engelleme olmadığından emin olun.

Bilgilendirme: Robots.txt dosyanızda bir URL’i “Disallow” olarak ayarlamak yeterli değildir. Google’a göre: “Robots.txt Disallow, bir sayfanın sonuçlarda görünmeyeceğini garanti etmez.”

2. Zengin Medya Dosyalarını Dikkatli Kullanın

Javascript Dosyaları
Javascript Dosyaları

Googlebotlar, JavaScript, Flash ve HTML gibi içerikleri tarayamıyor. (Son güncelleme ile bazı kütüphaneleri taramaya başladı.)

Google zengin medya dosyalarınızın çoğunu yorumlayabilse bile diğer arama motorları bu bilgileri gerektiği gibi kullanamayacaktır. Bu nedenle sitede böyle dosyalara yer verirken dikkatli davranmalısınız.

Google’ın indeksleyebileceği dosyaların tam listesini burada bulabilirsiniz.

3. Yönlendirme Zincirlerinden Kaçının

Yönlendirme Zincirlerinden Kaçının

Yönlendirdiğiniz her URL, tarama bütçenizden düşer. Bu nedenle web sitenizde uzun yönlendirme zincirleri, yani arka arkaya çok sayıda 301 ve 302 yönlendirmesi olduğunda, Googlebot gibi örümcekler hedef sayfaya ulaşamadan ya erişimi kaybedebilir ya da bütçeniz dolabilir.

Yönlendirmelerle en iyi uygulama, web sitenizde olabildiğince az sayıda ve arka arkaya ikiden fazla kullanılmamasıdır.

4. Kırık Bağlantıları Düzeltme

Kırık Bağlantıları Düzeltme
Kırık Bağlantıları Düzeltme

Kırık bağlantılar da tarama bütçenizin tükenmesine neden olacaktır.

Kırık bağlantıların arama sonuçlarındaki sıralamaları etkileyip etkilemediği sorusuna John Mueller şöyle bir cevap verdi;

John Mueller Tarama Bütçesi Açıklaması
John Mueller Tarama Bütçesi Açıklaması

Mueller’in söylediği, SEO ile Googlebot optimizasyonu arasındaki temel farkı ortaya koyuyor. Googlebot’un web sitenizi indeksleme ve sıralamanızı büyük oranda engellemesine rağmen, kırık linklerin sıralamalarda önemli bir rol oynamadığı anlamına gelir.

Bunu bir kenara bırakırsak, gelişen Google algoritmaları ile birlikte sorun yaşamadan önce önlem almak doğru olacaktır. Bu nedenle Crawler Tools’lar ile sitenizi tarayarak kırık bağlantılarınızı kontrol edin ve sonrasında gerekli optimizasyonu tamamlayın.

5. Dinamik URL’lerde Parametreleri Ayarlamak

Örümcekler, ayrı sayfalarda yer alan ancak aynı sayfaya yönlendiren dinamik URL’leri ele alır, bu da gereksiz yere tarama bütçenizi tüketebilir. Bunu optimize etmek için URL parametrelerinizi Google Search Console üzerinden Tarama> Arama Parametreleri yolunu takip ederek düzenleyebilirsiniz. Buradan, yönetim sisteminizin URL’lerinize bir sayfanın içeriğini değiştirmeyen parametreler ekleyip eklemediğini Googlebot’a bildirebilirsiniz.

6. Site Haritasını Temizlemek

Site Haritasını Temizlemek
Site Haritasını Temizlemek

XML site haritaları, içeriğinizi daha iyi organize etmeyi ve bulmayı daha kolay hale getirerek hem kullanıcılarınıza hem de örümcek botlarına yardımcı olur. Site haritanızı güncel tutmaya çalışırken, gereksiz ve taranmasını istemediğiniz URL’leri buradan çıkarmalısınız. Site haritalarında 400 kodlu sayfalar, gereksiz yönlendirmeler, kanonik olmayan sayfalar ve engellenen sayfalar dahil olmak üzere sitenizin kullanılabilirliğine zarar verebilecek herhangi bir URL’i barındırmaktan kaçınmalısınız.

7. Feedlerden Yararlanın

Feedler kullanıcılara sevdiklere sitelere ulaşmadan, abone olma imkanı verir. Böylelikle hem sitedeki yeniliklerden haberdar olurlar, hem de site kendine sadık bir kullanıcı sağlar.

RSS yayınları okuyucuların site üzerindeki sadakatini artırmak için iyi bir yol olmakla birlikte, Googlebot’un da en çok ziyaret ettiği siteler arasında yer alır. Web sitenizde bir güncelleme olduğunda (örneğin, yeni ürünler, blog yazısı, web sitesi güncellemesi vb.), Google Feed Burner’a göndererek düzgün bir şekilde dizine eklendiğinden emin olabilirsiniz.

8. Dış Bağlantılara Önem Verin

Dış Bağlantıları Optimize Edin
Dış Bağlantıları Optimize Edin

Dış link inşası hala geçerliliğini koruyan bir konudur. Hatta diğer SEO Uzmanlarının aksine ben geçerliliğini çok uzun bir süre daha koruyacağından eminim.

Yauhen Khutarniuk’a (link-assistant.com) göre dış bağlantıların web sitenizin aldığı örümcek ziyareti sayısı ile yakından ilişkili olduğuna dair tecrübeleri bulunuyor.

Yauhen, yapmış olduğu bir denemede, 11 farklı sitedeki her sayfaya tüm iç ve dış bağlantıları ölçmek için farklı araçlar kullandı. Daha sonra her sayfadaki tarama istatistiklerini analiz etti ve sonuçları karşılaştırdı. Bu, analiz ettiği sitelerden birinde bulduklarına bir örnek:

Denemedeki veri seti, iç bağlantılar ve tarama hızı arasında kesin bir bağlantı oluşturmasa da, Khutarniuk, “Botların ziyareti sayısı ile dış bağlantıların sayısı arasında” genel bir “güçlü ilişki(0,978 korelasyon) tespit etti.

9. İç Bağlantılara Önem Verin ve Optimize Edin

İç Bağlantılara Önem Verin ve Optimize Edin
İç Bağlantılara Önem Verin ve Optimize Edin

İyi organize edilmiş bir iç bağlantı yapısı kullanıcı deneyimini iyileştirebildiği gibi arama motorlarının sitenizi taraması açısından da avantaj sağlayacaktır. Genel olarak sitedeki her alanı daha kolay erişilebilir hale getirmek, ziyaretçilerin hemen çıkma oranı ve oturum sürenizi iyileştirmenize de yarayacaktır.

Sonuç: Tarama Bütçesi Önemli midir?

Yukarıda bahsettiğimiz konularda görüldüğü üzere SEO kullanıcılar için Googlebot Optimizasyonu yani Tarama Bütçesi Optimizasyonu da arama motorları için yapılıyor. Bana göre her ikisi ayrılmaz bir bütündür. Hele ki uzun vadede bir başarı istiyorsanız SEO’ya olduğu kadar tarama bütçesine de önem vermeli ve boşlukları değerlendirmelisiniz.

Daha basit bir ifadeyle, Google’ın web sitenizi keşfetmesini ve dizine eklemesini kolaylaştırdığınızda, daha fazla tarama alır ve arama sonuçlarında daha fazla sayfayla yer alırsınız. Bu aynı zamanda sitenizde her güncellemenin SERP’te daha hızlı güncelleme alacağı anlamına da gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here