Sıralamanızı Artırmaya Yardımcı Olacak 9 Video SEO İpucu
Sıralamanızı Artırmaya Yardımcı Olacak 9 Video SEO İpucu

Youtube ve diğer video platformalarının son yıllarda artış göstermesiyle birlikte bu alanda yeni bir sektör doğmuş oldu. Youtube, sitelerde yer alan video içerikler, Udemy gibi eğitim platformları da bu gelişmenin en önemli göstergeleri. Bununla birlikte bu gelişmelerin yaşanması, bu alandaki rekabeti de kızdırmış durumda. Normal SEO çalışmaları, videolar içinde geçerli olsa da bazı ince ayrıntılara odaklanmak gerekiyor.

Video SEO ya da daha geniş bir kullanım alanı olması nedeniyle Youtube SEO, konusunda karşımıza çıkan bir diğer gelişme de arama sonuçlarında videoların üst kısımlarda yer alması. Bu da bu alanların tıklama oranlarını artırıyor. Bu yüzden bu rekabette öne geçmek için sizlere video SEO ipuçları yazısını hazırladık.

İşte Video SEO İpuçları

Video SEO işlemlerinizde kullanabileceğiniz SEO ipuçları şu şekildedir;

1. Değer Katın – Bilgi Verin

Özellikle içerik üretirken en çok duyduğumuz uyarılardan biri, kullanıcıya değer katmaktır. Yani hazırladığımız yazılı veya görsel farketmeksizin kullanıcıya konuyla ilgili değerli bilgiler vermeliyiz. Aslında kendimize şu soruyu sormalıyız: “Kullanıcı videomu neden izlemeli?”

Kullanıcıların zaman ayırarak videonuzu izlemeye karar vermesi ya da izlemeye devam etmesi için onu ikna etmeniz gerekiyor. Hazırlanan videolar ne kadar kaliteliyse ve bilgi veriyorsa, geri dönüşümü o kadar yüksek olur.

2. Platformunuzu Doğru Seçin

Video içeriklerinizi Youtube mu yoksa kendi sitenizde mi yayınlayacaksınız? Bunun kararını iyi vermek gerekiyor. Eğer sitenize değer katmak için video içeriği oluşturuyorsanız, arama motorlarının trafiği başka bir siteye yönlendirmemesini sağlamak için videoyu kendi etki alanınıza barındırmanız gerekir. Örnek verecek olursak; videoyu YouTube’a yüklemeyi ve açıklamada sitenize bir bağlantı eklemeyi tercih ettiğinizi varsayalım. Çalışmalarınızı geniş bir alanda kullanmayı tercih ediyorsanız bu iyi fikir olacaktır. Ancak SEO açısından arama motorları sitenize gelmeden önce Youtube videosunu ziyaret edecektir. Üstelik Google endekslemenin daha kolay olmasından bahsettiğinden, her video için yeni bir sayfa oluşturmak, içerik paylaşmak daha iyi bir fikir olacaktır.

3. Videolar Etkileşimli Olsun

Hazırlanan videolar kullanıcıları da harekete geçirebilmelidir. Yazılı içeriğinizi video içerik ile desteklediğinizi varsayalım. Yani asıl içerik açıklama ya da görsel olabilir. Bu durumda videoyu daha efektif kullanabilmek için etkileşim oluşturabilmelisiniz.

Örneğin, videoyu daha kısa kliplere bölüp kullanıcılara bir seçme şansı verebilirsiniz. Hangi videoyu daha çok beğendiniz gibi..

4. Metalar En Önemli Yardımcılarınız

Şu ana kadar genel olarak videoların sitenizde yayınlandığını varsayarak ilerledik. Ancak bu madde her platform için geçerlidir. Yani ister Youtube, ister web sitesi olsun videonuza doğru ve kurallara uygun bir meta description girmelisiniz. Çünkü Google’a göre başlık, açıklama ve küçük resim en önemli bilgi parçalarıdır.

Meta açıklamalar video hakkında bilgi sunar. Kullanıcı açısından bir karar mekanizması olabilir. Video başlığı ise kısa ve öz olmalıdır; açıklama içeriğinizin sıralamasını artırarak daha fazla ayrıntı ve anahtar kelime sağlayabilir.

Video dosya isimlerini de genel tabirlerle değil, alakalı olduğunu düşündüğünüz en iyi şekilde oluşturun.

5. Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler, içeriklerin yapı taşlarını oluşturur. Ancak videolu içeriklerde de anahtar kelime araştırması önemli bir yer kaplar. Video SEO konusunda daha iyi bir yere ulaşabilmek için anahtar kelimenizi video açıklama kısmında kullanmalısınız.

Farklı anahtar kelimeleri kullanın, Long Tail Keywords’leri tercih edin. Bunlarla hem hedef kitlenize hem de arama motorlarına yardımcı olan açıklayıcı, ancak aynı zamanda okunaklı içerik oluşturmayı da unutmayın.

6. Küçük Resim Oluşturun

Video SEO - Küçük Resim Kullanımı
Video SEO – Küçük Resim Kullanımı

Mümkünse videonuzla alakalı özgün küçük resimler oluşturun. Bu resimler arama sonuçlarında karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle videolarınız için özgün küçük resimler oluşturun.

7. İçerikleriniz Paylaşılabilir Olsun

İçerikleriniz Paylaşılabilir Olsun
İçerikleriniz Paylaşılabilir Olsun

Başlığı bir kenara koyarsak, kaliteli içerikler her zaman değerlidir ve değer görür. Kullanıcılar tarafından paylaşılır. Bu nedenle oluşturulan içerikler, kullanıcılar tarafından paylaşılabilir olmalıdır.

8. Video Site Haritası Oluşturun

Nasıl ki yazılar ve sayfalarınız için site haritanız varsa, videolar içinde bir site haritası oluşturmalısınız. Video site haritası, videonuzun içeriğiyle ilgili tüm gerekli verileri sağlar ve arama motorlarının içeriği daha net bir şekilde anlamasını ve işlemesini sağlar.

Bir videonun site haritası, videonun başlığını, açıklamasını, konusunu, süresini sunmanın başka bir yoludur ve ülke kısıtlamaları, herhangi bir son kullanma tarihi, platform kısıtlamaları veya canlı yayınlar gibi daha ayrıntılı bilgiler de içerebilir.

9. Videonun Kullanılmasına İzin Verin

Kullanıcılar sizin videonuzu beğenerek kendi sitesinde paylaşmak isteyebilir. Bu durumda onlara bir embed kodu aracılığıyla videoyu sitesinde kullanma imkanı verebilirsiniz. Bu, içeriğiniz için bir kazançtır ve arama sonuçlarında daha yüksek bir sayfa sıralamasına imkan sağlayabilir.

Sonuç

Sonuç olarak yukarıdaki uyarıların yanı sıra sosyal paylaşımlar ile videonuzu destekleyebilirsiniz. Sosyal medya hızlı bir şekilde paylaşımlarınızı artırabilir ve size trafik sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here