2020 Yılında Sesli Aramalar ve SEO İlişkisi
2020 Yılında Sesli Aramalar ve SEO İlişkisi

Her alanda olduğu gibi arama motoru konusunda sıklıkla karşımıza gelişmeler çıkıyor. Biz de SEO Taktikleri ailesi olarak bunları size hızlı bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Son dönemde SEO alanında yaşadığımız en önemli gelişmelerden biri şüphesiz sesli aramalar konusunda yaşanan gelişmeler diyebiliriz.

Sesli arama teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesi ve kullanılmaya başlanmasıyla birlikte SEO’de kendi çehresini değiştirmek durumunda kalıyor. Yani SEO çalışmaları da kendi içerisinde değişim göstermek durumundadır.

Ses Teknolojilerinin Yükselişi

2010 yılında IBM tarafından piyasaya sürülen Watson, ses teknolojisi cihazlarının yolunu açmayı başardı. Güçlü bir ses tanıma ve soru cevap bilgisayarı olan Watsan, oldukça etkileyici işlere de imza attı.

2011 yılında Google Sesli Arama piyasaya sürülürken, aynı yıl Apple da ilk dijital kişisel asistan olan Siri’yi iPhone 4S ile birlikte yayınladı.

2014 yılında Microsoft Cortana ve Amazon’un Alexa’sı piyasaya sürüldü. Yani markaların rekabeti son kullanıcıya oldukça fazla çeşitlilik sunmuş oldu.

Ses tanıma teknolojisi, kuruluşundan bu yana önemli ölçüde gelişmiştir. Google yüzde 95 doğruluk iddiasında bulunurken, Çin iFlytek konuşma tanıma sisteminin doğruluğu %98’dir. 

Sesli Arama ve SEO İlişkisi

Sesli aramalar ve teknolojiler hayatımıza farklılık katıyor. Aynı zamanda günlük rutin işlerimizde de kolaylık sağlıyor. Peki işin perde arkasında arama motorlarına ve SEO çalışmalarına ne gibi etkileri var?

Doğal lisan

Geliştirilmiş ve güvenilir ses tanıma sistemleri ile ses teknolojisi, günlük dil kullanımını takip etmek için iyi uyarlanmıştır, böylece kullanıcılar bir insanla konuşuyormuş gibi komutlar verebilir. Potansiyel karışıklığın herhangi bir alanı için, yeni teknolojiler kullanıcı deneyimini geliştirmeye çalışmaktadır. Girişim kapitalisti ve internet trendleri uzmanı Mary Meeker tarafından 2018 İnternet Trendleri Raporu, İngilizce sesli aramaların % 70’inin doğal veya konuşma dilinde yapıldığını araştırmasıyla ortaya koydu. 

Anahtar kelime uzunluğu

Konuşulan dil genellikle yazılı sözcük kadar özlü değildir. Bu nedenle sorgular, grafik kullanıcı arayüzlerinde (GUI) daha yaygın olan üç veya dört anahtar kelime aramasından daha uzun olacaktır. Backlinko’ya göre sesli aramalar şu anda ortalama 29 kelime uzunluğuna kadar çıkabilmektedir. Bu da SEO stratejistlerinin daha fazla uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanmaları gerektiğini ortaya koymaktadır.

Soru kelimeleri

Soru Kelimeleri
Soru Kelimeleri

Sesli aramalar, yazılı aramalarda genellikle kimin, ne zaman, nerede ve nasıl atlandığı soru kelimelerini daha sık içerir. Pazarlamacılar, içeriğin sesli arama sorgularına doğru ve alakalı yanıtlar verebilmesini sağlamalı ve basit sorularla daha kapsamlı yanıtlar gerektiren sorular arasında ayrım yapmalıdır. Google çok kısa yanıtlarla yanıtlanabilecek sorgular genellikle bir web sitesine trafik oluşturmaz, çünkü Google genellikle öne çıkan arama snippet’leri aracılığıyla gerekli bilgileri sağlar. 

Anlamsal arama

Anahtar kelimelerin kelimenin tam anlamıyla eşleşmesini arayan sözcüksel aramaların aksine, anlamsal aramalar, kullanılan terimler bağlamında kullanıcının amaçladığı anlamı bulmaya çalışır. Bu anlama kullanıcı arama geçmişi, global arama geçmişi, kullanıcının konumu ve anahtar kelime yazım varyasyonları yardımcı olabilir. 

Google’ın RankBrain, internet arama sonuçlarını iyileştirmek amacıyla kelimeleri ve kelime öbeklerini tanımak için tasarlanmış yapay bir zeka sistemidir. RankBrain’in bu bağımsız düşünme kalitesi, sorgu işlemeyi daha sofistike bir seviyeye taşımasına yardımcı olur. Hummingbird, doğal dil sorgularına yardımcı olan başka bir Google teknolojisidir. Arama sonucu sayfalarının içeriğe ve amaca göre daha alakalı olmasına yardımcı olarak alakalı sayfaların daha üst sıralarda yer almasına neden olur. 

Bölgesel arama

Ses teknolojisi, yerel arama kullanımına daha fazla ön plana çıkmıştır. Sesle arama yaparken tüketicilerin yerel olarak arama yapma olasılığı üç kat daha fazladır. Geçen yıl yapılan araştırmalar, tüketicilerin %58’inin sesli arama kullanarak yerel işletmeler bulduğunu ve %46’sının günlük olarak yerel işletmeler hakkında bilgi bulmak için ses teknolojisini kullandığını gösteriyor. Pazarlama stratejileri bu değişikliği hesaba katmalı ve “yakınım” sorgularını optimize etmelidir. 

SERPs

Sesli arama sonuçlarının yaklaşık %75’i arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ilk üç sırada yer alacaktır. Çoğu sesli arama, sonuç sayfalarının üst kısmında gösterilen Zengin Yanıt Kutuları tarafından yanıtlanır. Öne çıkan snippet’ler Google sorgularının %30’unda bulunur. Bunlar SERP’lerin ilk sayfasındaki herhangi bir web sitesinden alıntılardır ve markalara sesli aramada ve her zamanki GUI aramalarında kredi verilir. Markaların, sıfır konumu yerine yalnızca öne çıkan snippet’lerde kullanılabilecek ilk sayfada olması gerekir.

Sesli aramaya uyum sağlama

Çeşitli şekillerde SEO etkileyen ses teknolojisi ile, burada markaların buna göre uyum sağlayabileceği birkaç önerilen adım var.

  1. Google Voice hızlı yüklenen web sitelerine öncelik verir, bu nedenle markalar görüntülerin optimize edilmesini, dosyaların sıkıştırılmasını, yanıt süresinin azaltılmasını ve sitenin tamamen yanıt vermesini sağlamalıdır . 
  2. İçerik, sesli aramada kullanılan popüler sorguları yansıtan uzun kuyruklu anahtar kelimelerle optimize edilmelidir. Doğal dile odaklanın. 
  3. Öne çıkan snippet’ler, web sayfalarından sıfır konumda kullanılabilecek özet yanıtlardır. Bunun için içeriği optimize etmek üzere, öne çıkarılacak tanımlanabilir alıntılar ekleyin ve Google’ın H etiketleri ve madde işaretlerini kullanarak içeriği okumasını kolaylaştırın. 
  4. Yapısal veri ve şema işaretlemesi, bir marka ve sürücü trafiği hakkında daha fazla bilgi sağlar. Sayfaların zengin snippet’lerde görünmesine yardımcı olur, bu da sesli aramalarda ilk sonuç olma olasılığını artırır. 
  5. Yerel işletmelerin sesli arama hacmini sesli olarak karşılamak için markanız için yerel bilgiler sağlanmalıdır. Google My Business kullanımı yardımcı olacaktır.  
  6. Etki alanı otoritesinin artırılması arama sıralamasına yardımcı olur – bu, yüksek kaliteli bağlantılar ekleyerek geliştirilebilir.

Ses teknolojisinin SEO üzerindeki etkisi kesindir. Sesin benimsenmesi ve kullanımındaki büyük artış göz önüne alındığında, işletmeler üzerindeki etkisi önemli olacaktır. Değişiklikleri gerçekleşmeden önce tahmin edebilecek ve bunlardan önde kalabilecek markalar, önümüzdeki yıllarda kesinlikle fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here