SEO Uyumluluğunuzu Kontrol Etmeniz İçin 5 Araç
SEO Uyumluluğunuzu Kontrol Etmeniz İçin 5 Araç

Ücretsiz olması ve organik trafiğin daha fazla önem kazanmasıyla birlikte SEO günümüzde web sitesi sahipleri için önemli bir hale geldi. Yeni trendlerin ortaya çıkmasıyla birlikte (sesli arama, mobile first indexing, Google BERT) de bu alana uyum sağlamak ve pozisyon almak çok daha önem kazanmış oldu. Bu nedenle rakiplerinizin önünde yer alabilmek ve kontrolü elinizde tutabilmek için hataları gidermeniz sıfır hatayla yola devam etmelisiniz.

Bir pazarlamacı veya sadece bir site sahibi olarak SEO uyumluluğunuzu kontrol etmek ve çalışmalarınızı optimize etmek isteyebilirsiniz. Bu noktada işinize yarayabilecek ücretsiz SEO araçları ile kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

1. Site Hızınızı Kontrol Edin

Site Hızı
Site Hızı

Bugün yaşam standartımızı oluşturan temel nokta hız olarak adlandırılabilir. İşe giderken, evdeyken, uçağa yetişirken sürekli olarak bir koşuşturmaca ile çırpınıyoruz. Nitekim internete girdiğimizde de aynı durum söz konusu. Bir adrese tıkladığımızda anında açılmasını istiyor, açılmazsa tepki veriyoruz. Bu noktada biz site sahipleri veya yöneticileri olarak buna karşı önlem almamız ve site hızlandırma çalışması yapmamız gerekiyor. Daha doğrusu önce analiz etmemiz sonra da uygulamaya geçmemiz gerekiyor.

Google tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre bir ziyaretçi herhangi bir adrese ulaşmak için yola çıktığında ilk 5 saniyede açılmayan sitelerden ayrılma olasılığı yüzde 90 oranında artıyor. 6 saniye sonra bu oran yüzde 106’ya çıkıyor.

Yavaş site hızı, web sitenizin sıralamasını etkiler ve organik pozisyon için iyileştirmeler yapmayı gerektirir. Kasım 2019’da gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları şu şekilde;

  • Araştırma 12 milyar+ sayfa ve 850 milyon kullanıcı verisini içeriyor.
  • Masaüstü sitelerde bekleme hızı ortalama 4.3 saniye iken mobil sitelerde 5.5 saniye olarak hesaplanmış durumda.
  • En yavaş açılan web siteleri Orta Doğu ve Asya ülkelerinde.
  • En hızlı açılan web sitelerinde 4.57 saniye ile Litvanya 1. sırada yer alırken, 19.49 saniye ile Kuzey Kore son sırada yer alıyor.
  • Web sitesinin yavaş olmasındaki en büyük etken optimize edilmemiş görseller.

Site hızı ölçmek için kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir;

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

https://tools.pingdom.com/

https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/

https://gtmetrix.com/

2. Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi
Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi, günümüzde SEO’nun yüzde 50’sini oluşturuyor diyebiliriz. Çünkü büyük rakiplerle rekabet etmenin ve pazarda var olabilmenin yolu kenarda kalmış potansiyel anahtar kelimeleri bulmak ve bunları doğru şekilde sitenizle optimize etmek.

Doğru yapılandırılmış ve konumlandırılmış anahtar kelimeler sitenizin trafiğini artırabileceği gibi aynı zamanda da dönüşümlerinize de direkt olarak etki edebilir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak, arama sorgusuna en yakın yanıtı vermek ve kullanıcıyı tatmin etmek, uzun vadeli SEO başarısı için en iyi yoldur.

Anahtar kelime analizi için kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir;

https://keywordtool.io/

https://lsigraph.com

https://answerthepublic.com/

3. Mobil Uyumluluk ve Kullanım Kolaylığı

Mobil Uyumluluk
Mobil Uyumluluk

Akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bilgisayarların cebimize kadar girmesi günlük yaşantımızda önemli değişikliklere yol açtı. Artık tamamen olmasa bile büyük ölçüde masaüstü cihazlardan kopup tamamen mobil taşınabilir akıllı cihazlara yönelmemiz Google’ın da dikkatini çekmiş olacak ki web sitelerinin mobil uyumluluğu konusunu dikkate almaya başladı ve bunu organik sıralamalar için önemli bir hale getirdi. Bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun % 72,6’sı 2025 yılına kadar mobil cihazlarını kullanarak (yaklaşık 3,7 milyar kişiye eşdeğer) internete erişecek.

Google, mobil kullanım kolaylığını hala en önemli sıralama faktörlerinden biri olarak gördüğünden, web sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmeniz önemlidir. Mobil kullanıcılar için tasarım yapmak, uzun kaydırmalardan kaçınmak, farklı cihazları ve ekran boyutlarını ve mobil cihazlarda sörf yapmak için farklı hususları mutlaka göz önünde bulundurun. (Mobil deneyimleri geliştirmek için Google’ın yeni kaynağına göz atabilirsiniz.) 

Seotaktikleri.com Mobil Uyumluluk
Seotaktikleri.com Mobil Uyumluluk – Varvy.com

Mobil uyumluluk ve kullanım analizi için kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir;

https://search.google.com/test/mobile-friendly

https://smallseotools.com/mobile-friendly-test/

https://sitechecker.pro/mobile-friendly-test

https://varvy.com/

4. Teknik Kontroller

Teknik SEO Kontrolleri
Teknik SEO Kontrolleri

Bir inşaatın sağlamlığı temelinden anlaşılır. Sağlam ve güçlü bir temele oturan bir yapı kolay kolay zarar görmez. Nitekim teknik altyapısı güçlü bir web sitesi de gelecekteki güncellemelerde zarar görmez ve yoluna güçlü bir şekilde devam eder.

Eğer başarılı bir web sitesi istiyorsanız asla ve aslan Teknik SEO konusunu ihmal etmemelisiniz. Taranabilirlik, erişilebilirlik gibi birçok konu bu madde altında yer alır.

Teknik SEO analizi için kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir;

https://www.seoreviewtools.com/seo-tools/technical-seo-tools/

https://technicalseo.com/tools/

https://gtmetrix.com/

5. İç Linkler

İç Linkleme Kontrolü
İç Linkleme Kontrolü

Yine SEO için en önemli konulardan biri de iç linklemedir. Dahili linkler site içerisinde farklı sayfalar arasında dolaşmanızı, arama motoru botlarının dolaşmasını sağlar. Bu nedenle de erişilebilirlik açısından önem arz eder.

John Mueller’in belirttiği gibi, web sayfalarınızın birbirine bağlanma şekli Google’ın sayfalarınızın nasıl ilişkili olduğunu ve rollerini anlamasına yardımcı olur.

İç link analizi için kullanabileceğiniz araçlar şu şekildedir;

Chrome tarayıcı eklentisi: https://chrome.google.com/webstore/detail/check-my-links/ojkcdipcgfaekbeaelaapakgnjflfglf?hl=en

https://www.seoptimer.com/internal-link-checker

https://seoreviewtools.com/internal-link-analyzer

https://sitechecker.pro/internal-links

Bilgi: Search Console üzerinden de bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için soldan Bağlantılar kısmına tıklamınız yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here