Kategoriler
Featured Genel SEO İçerik

SEO Uyumlu FAQ (SSS) Sayfası Oluşturma

Geniş bir kitleye hitap ediyorsanız veya bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz, hizmet satıyorsanız kullanıcılarınızın sorularını karşılamak üzere bir Sık/ça Sorulan Sayfalar (SSS ya da FAQ) sayfasına ihtiyacınız var demektir.

Web sitenizde kullanıcının tüm sorularına cevap verebilecek şekilde yazılmış bir SSS bölümüne sahip olmak, çevrimiçi müşterilere deneyimlerini önemsediklerini göstermenin önemli bir yoludur. Bu ayrıca kullanıcı deneyimini de artıracaktır. Kullanıcıların sorularının yanıtlarını hızlı bir şekilde ulaşabilmesi pozitif bir etki bırakacaktır.

SSS – FAQ Sayfaları Hedeflenmiş Trafik Sağlayabilir

Örnek FAQ SERP Sorgusu
Örnek FAQ SERP Sorgusu

SSS içerikleri, web sitenize hedef trafiği çekmede yardımcı olabilir. Üstelik Google, son güncellemelerde FAQ sayfaların önemini artırmış ve yapılandırılmış veri desteği ile de bunu açıkça belirtmiştir. Bu nedenle site sahipleri FAQ sayfalarını içerik pazarlama stratejisi olarak kullanabilir.

İşte SEO dostu bir SSS bölümü oluşturmak için bazı nedenler:

  • Müşteri talepleri ve sorunlarına yardımcı olur.
  • Potansiyel müşterileri çeker, güven verir.
  • SEO konusunda avantaj sağlar, çünkü Google, web sitenizin, ürününüz hakkında eğitimli bir karar vermeleri için tüm bilgileri edinmelerine yardımcı olma konusuna odaklanmaya değer verir.

Bu nedenle, SSS sayfasından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, onu doğru şekilde yapılandırmalı ve oluşturmalısınız.

İşte Kaliteli ve SEO uyumlu bir SSS – FAQ Sayfası Oluşturmanın 5 yolu

Kaliteli bir SSS sayfası için dikkate almanız gerekenler ve 5 ipucu.

1. İlgili SSS’leri Bir Araya Toplayın

İlgili SSS’leri Bir Araya Toplayın
İlgili SSS’leri Bir Araya Toplayın

SSS sayfasını oluşturmadan önce, hizmet ve/veya ürünleriniz hakkında doğru soru ve cevapları bir araya getirmeniz önemlidir. Bu nedenle kapsamlı bir araştırma sürecine girilmeli ve stratejik bir çalışma yapılmalıdır.

Ürünleriniz hakkında doğru soru ve cevapları bir araya getirmek stratejik bir hamle olacaktır. Diğer taraftan da eğer varsa müşteri temsilciniz üzerindeki baskıyı da azaltacaktır.

Peki doğru soruları nasıl bulacaksınız? Bunun için Google aramalarını, Google arama sayfasının en altında yer alan sorgu önerilerini ve anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu noktalar aracılığıyla ürün veya hizmet adını yazdığınızda farklı sorgu önerileri ortaya çıkaracaktır. Bu yöntemle doğru soru ve cevapları bulabilirsiniz. Ayrıca topluluk forumları, sözlükler, şikayet forumları gibi yerlerden de doğru soruları bulabilirsiniz. Rakip sitelerin SSS sayfalarına göz atabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

2. Yapısal Verileri Uygulamak

FAQ Sayfası Yapısal Veri İşaretlemesi
FAQ Sayfası Yapısal Veri İşaretlemesi

SERP’de daha çok dikkat çekmek, görünür olmak ve daha fazla tıklama alabilmek için SSS sayfalarınıza yapılandırılmış veri ekleyebilirsiniz. Tam da bu noktada Google, kısa bir süre önce Google Webmaster Blog üzerinde güncel bir yazı yayınladı. Konu hakkında nasıl düzenleme yapmanız gerektiği bu sayfa üzerinde yer alıyor.

Google tarafından yayınlanan bilgiler ışığında sizlerde SSS sayfalarınızı optimize ederek Google Arama Sonuçları üzerinde, SSS sayfalarınızı görünür hale getirebilirsiniz. (Dikkat etmeniz gereken nokta SSS sayfalarının topluluk forumları ile karıştırmamak. Bu konu hakkında https://developers.google.com/search/docs/data-types/faqpage adresinden destek alabilirsiniz.) (Destek alabileceğiniz bir diğer adres ise https://developers.google.com/actions/content-actions/faq olacaktır.)

Google konuyla ilgili Search Console üzerinde de bir güncelleme gerçekleştirdi. Bu güncelleme ile sayfalarınıza Search Console üzerinden analiz gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için https://support.google.com/webmasters/answer/7552505 adresini ziyaret edebilirsiniz.

3. Görsel Destek Alabilirsiniz

Tıpkı içeriklerde olduğu gibi SSS sayfalarında da kendinizi sadece metin ile sınırlandırmayın. Bu sayfalar içinde görsel kullanarak ilgi çekici sayfalar oluşturabilirsiniz.

Sayfalarınızda görselleri, kullanıcıları yönlendirmek için kullanabilirsiniz. İnfografikler, görüntüler, tablolar veya grafikler ile FAQ sayfalarını ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

4. SSS Sayfalarını Kolay Ulaşılabilir Yapın

Ne kadar iyi sayfa oluşturursanız oluşturun bu sayfalara kullanıcılar erişemedikten sonra sadece sizin bildiğiniz bir sayfa olarak kalacaktır. Bu nedenle tıpkı site hiyerarşisinde olduğu gibi SSS – FAQ sayfalarında da kullanıcıya kolaylık sağlayın. Kullanıcılar kolay bir şekilde bu sayfalara erişebilsin.

SSS sayfalarınızda alt sayfalar, kategoriler yer alıyorsa, bu sayfalara kullanıcıların kolay ulaşabilmesini sağlayın.

SSS sayfalarını kategorilere ve bilgilendirici alt başlıklara ayırmak ulaşılabilir ve anlaşılabilir olması açısından iyi bir fikirdir. Örneğin, ödeme, kargo, iade gibi konularda bu sistemi uygulayabilirsiniz.

5. Düzenli Olarak Analiz

SSS sayfanızı oluşturduktan sonra, sayfanın trafik alıp almadığını ve hangi anahtar kelimelerden ne kadar trafik aldığını analiz etmelisiniz. Sadece trafik ve anahtar kelime bazlı analiz değil, aynı zamanda derin bir analiz yaparak, SSS sayfasına gelen kullanıcının daha sonra hangi sayfaya gittiği, SSS sayfasına nereden geldiği, ne kadar süre geçirdiği gibi konuları da analiz ederek, sayfanızı optimize edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir