İndeks Şişmesi Nedir?
İndeks Şişmesi Nedir?

Sayfa içi veya dışı SEO çalışmalarının aksine Teknik SEO çalışmalarında giriş, gelişme ve sonuç bellidir. Yani yapmanız gereken ve karşılığında alacağınız bellidir. Bir kodlama hatası vardır, bunu çözersiniz ve sorun ortadan kalkmış olur. Bu nedenle işin teknik kısmı benim için her zaman çok zevkli olmuştur. İşte teknik SEO’nun en güzel yanlarından olan değersiz sayfaları silmek, sanıldığının aksine olumlu etki bırakacaktır. Hatta uzun süredir yapamadığınız sıçramayı değersiz, ince sayfaları sildikten sonra gerçekleştirebilirsiniz.

Zaman Zaman İndeks Kontrolü Gerçekleştirin

Bir sayfanın Google’da indeks alması bazen oldukça uzun sürebilir ve sinir bozucu olabilir. Fakat bazen de arama motoru botları önlerine gelen her şeyi indeksleyebilir. Bu küçük siteler için önemsiz gibi görünse de büyük siteler ve özellikle e-ticaret sitelerinde önemli bir problemdir. Çünkü gereksiz ve değersiz sayfaları tespit ederek imha etmek oldukça uzun sürebilir. Bu nedenle hangi sayfaların, hangi dosya türlerinin indeksleneceğini botlara belirtmelisiniz. Bu sayede önceden önlem almış olursunuz.

Diğer taraftan da sitenize belirli aralıklarla Google üzerinde indeks testi yapmalısınız. “site:siteadresi.com” şeklinde Google’da arama yaptığınızda indeksli olan tüm sayfaları ve URL’leri görüntüleyebilirsiniz.

Sitenizi Farklı Araçlarla Crawl Edin – Tarayın

SEO Uzmanlarının temel görevi müşterilerin web sitelerini SEO uyumlu hale getirmek olmakla birlikte, aynı zamanda da doğru arama terimleriyle son kullanıcıyla buluşturmaktır. Kullanıcı arama yaparak sitenize ulaştığında doğru bilgiyi bulamazsa, önce kullanıcı nezdinde sonrasında ise Google nezdinde olumsuz duruma düşebilirsiniz.

İndekslenmiş sayfa sayısının çok olması iyi birşey gibi görünse de asıl önemli olan kaliteli sayfaların indeks almasıdır. Örneğin, sitenizde 1000 tane sayfanız vardır. Analytics üzerinden bu sayfaları test ettiğinizde birçoğunun daha önce hiçbir şekilde trafik almadığını görebilirsiniz. İşte bu tarz sayfaları tespit etmek için sitenizin belirli aralıklar taranması gerekir. (Bu konuda kullanabileceğiniz araçlara yazımızın ilerleyen kısımlarında değineceğiz.)

Çok fazla indeksiniz var ve bunların birçoğu trafik almıyorsa, ortada İndeks Şişirme adını verdiğimiz durum olabilir.

İndeks şişirme nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, dizin-indeks şişirme, sitenizde arama motorlarında dizine alınmış düşük kaliteli sayfaların olmasıdır. Bu durumu karnınızdaki şişliğe benzetebilirsiniz. Akşam yemeğinde fazla kaçırınca uzun bir süre rahatsızlık hissedersiniz ya, işte bu durumda tam olarak öyledir. Böyle durumlarda siteniz, arama motoru üzerinde verimsiz hale gelebilir. Bu durum ayrıca tarama bütçeniz üzerinde de olumsuz etki yaratacaktır.

Örnek 1: Google, XML site haritanızda yer alan 5.000 sayfayı bulmak için sitenize geldiğinde, tüm sayfalarınızı tarar ve dahili bağlantı yoluyla daha da fazla sayfaya erişir ve sonuçta 20.000 URL’yi dizine eklemeye karar verir. Bu, yaklaşık% 400 daha fazla bir indeks şişmesine neden olur.

Ne Yapmalıyım?

Üçüncü parti araçları kullanarak kaliteli ve kalitesiz sayfalarınızı tespit ederek kalitesiz sayfalardan kurtulmalısınız.

 1. İyi sayfalar = İşlem yapma
 2. Düşük kaliteli içerikler (ince, yinelenmiş veya işaretlenmiş) = Noindex ile kurtul.

Düşük kaliteli sayfalardan kurtulmanın en basit yolu şüphesiz noindex etiketidir.

İndeks Şişmesinin SEO’ya Zararları

İndeks – dizin şişmesinin en büyük zarar tarama bütçesi üzerindeki etkisidir. Bu gibi durumlarda asıl önem verilmesi gereken sayfalar arka planda kalabilir ve sitenizin kalitesi düşebilir.

İdeal olarak, % 100 indekslenme oranı olması ön görülür. oranınız olur. Yani sitenizdeki her kaliteli sayfanın dizine eklenmesi doğru olandır. Dizin şişirme, arama motorlarını veritabanlarında bulunan sayfaları işlemek için gerekenden daha fazla kaynak harcamak için zorlar. Bir süre sonrada botlar sitenize uğrama sıklığını minimuma düşürür.

Özetlemek gerekirse, dizin şişirme aşağıdaki sorunlara neden olur:

 1. Google’ın belirli bir site için ayırdığı sınırlı kaynakları tüketiyor. (Tarama bütçesi)
 2. Artık içerik oluşturur. (Değersiz içerikler)
 3. Web sitesinin sıralama yeteneğini olumsuz etkiler.
 4. Alanın kalite değerlendirmesini arama motorlarının gözünde azaltır.

Kalitesiz İçerikler

1. Dahili Yinelenen İçerik

Bilinen en kalitesiz içerik elbette yinelenen yani duplicate sayfalardır. Bunun en büyük nedeni kullanılan sistemin otomatik olarak sayfalar üretmesidir (numaralandırılmış sayfalar gibi – sayfalandırma). Bu sayfalar indeks alıyorsa asıl sorun o zaman başlar. Çünkü bu sayfalar hep arka planda kalır ve değer görmez. Bu da otomatik olarak sitenize etki eder.

2. İnce – Zayıf İçerik

Zayıf veya ince içerik (thin pages), 2018 yılında Google tarafından gerçekleştirilen bir güncelleme ile birçok sitede büyük trafik düşüşlerine neden oldu. Buradaki temel konu kullanıcıya hiçbir bilgi sunmayan, görsel ve işitsel medyası olmayan, sadece birkaç kelimeden oluşan (100 kelime gibi) sayfalar, Google tarafından olumsuz olarak karşılandı ve zarar gördü.

3. Sayfalandırma

Sayfalandırma – numaralandırılmış sayfalar, içeriği daha erişilebilir hale getirmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için içeriği birden fazla sayfaya bölme kavramını ifade eder. Bu, sitenizde 30 blog yazınız varsa, her sayfada 10 adet blog yazısı gösterilmek üzere toplamda 3 sayfaya böldüğünüzü varsayalım. Bunun gibi:

 • https://www.siteadresi.com/blog/
 • https://www.siteadresi.com/blog/page/2/
 • https://www.siteadresi.com/blog/page/3/

Bunu sık sık e-ticaret siteleri, blog siteleri, basın bültenlerinde ve haber sitelerinde görebilirsiniz. Bu sayfaların her biri aynı title, description ve içeriğe sahiptir. Yani kopyadır.

Bu sayfaların amacı, sitenizde bulunan kullanıcılar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. Arama motoru botlarını blogunuzun üçüncü sayfasına göndermek mantıklı değildir.

4. Düşük Performanslı İçerik

Sitenizde herhangi bir trafiğe sahip olmayan, daha önce ziyaret edilmemiş ya da geri dönüşüm sağlamamış sayfalar değersizdir. Bu sayfalarda güncelleyebildiklerinizi geliştirerek bir süre daha deneyebilirsiniz. Ancak kurtarılamayacak olan sayfaları silebilir, alakalı sayfalara yönlendirebilirsiniz.

5. Genel Sayfalar

Bir SEO uzmanı, bir site üzerinde denetim yaparken ilk sıralarda site haritasını kontrol etmelidir. Site haritası üzerinde aşağıdaki sayfa türlerini kontrol etmelidir;

 • Özel gönderi türleri
 • Referans sayfaları
 • Ekip sayfaları
 • Yazar sayfaları
 • Kategori sayfaları
 • Etiket sayfaları
 • Teşekkürler sayfaları
 • Test sayfaları

Bu sayfaların site haritasında bulunup bulunmaması gerektiği yani arama sonuçları üzerinden kaldırılıp kaldırılmaması gerektiği tamamen yöneticiye ve SEO uzmanına aittir. Örneğin, “Teşekkür Sayfası” sadece dönüşüm amaçlı bir sayfa olduğu için arama sonuçlarında görünmemesi gerekirken, “Yazar Sayfası” ise kullanmasa da canlı olarak göstermesi gerekebilir (Köşe yazarları gibi).

İndeks Şişmesi Nasıl Tespit Edilir?

Düşük kaliteli ve değersiz sayfaları tespit etmek için farklı yöntemler vardır. Aşağıdaki kalıpta olan sayfalar genel olarak noindex olarak nitelendirilebilir;

 • /Dev/ etiketine sahip URL’ler
 • Test – Testimonial etiketine sahip URL’ler
 • Dizine alınmaması gereken alt alanlar (subdomain)
 • Dizine alınmaması gereken alt dizinler (admin gibi)
 • Dizine alınmaması gereken çok sayıda PDF dosyası

Bu sayfaları bildiğinize göre farklı araçlar ile bu sayfaları tespit edebilirsiniz.

 • Screaming Frog
 • Google Search Console
 • XML site haritası
 • CMS sistemi
 • Google.com

Web sitesindeki değersiz sayfaları tespit etmek için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

1. Screaming Frog

Screaming Frog Ayarları
Screaming Frog Ayarları

Screaming Frog programını indirdikten sonra Configuration > Spider > Basics adımına geldikten sonra alt kısımda yer alan “Tüm alt alanları tara” ve “Başlangıç klasörü dışında tara” seçeneklerini işaretleyiniz. Sonrasında alt kısımda yer alan XML sitemap kısmını işaretleyerek manuel olarak site haritanızı ekleyiniz. Kaydederek sitenizi taratınız. Tarama işlemi bittikten sonra “Canonical” sekmesinde detaylı raporunuzu alabilirsiniz.

Bu arada toplam sayfa sayınızı burada not ediniz. İlerleyen süreçte lazım olacak.

2. Google Search Console

Google Search Console üzerinde mülkünüzü açın ve Dizin> Kapsam raporuna gidin. Burada geçerli sayfalara bir göz atın. Bu raporda Google, sitenizde kaç tane URL bulduğunu bize gösteriyor. 

Buradaki sayfa sayısını da not edin.

3. XML Site Haritası

Sitenize ait site haritanızı ziyaret edin ve toplam URL sayısını tespit edin. Var olan ve olmayan sayfaları karşılaştırın. Karşılaştırmak için Screaming Frog aracını kullanabilirsiniz. Bunun için burada yer alan bilgiyi kullanabilirsiniz.

4. Kendi İçerik Yönetim Sisteminiz (CMS)

CMS yönetim sisteminizde yer alan yazılar, sayfalar ve diğer kullandığınız bilgileri manuel olarak sayın ve onları da not edin.

5. Google

Google İndeks Kontrolü
Google İndeks Kontrolü

Şimdi asıl önemli noktaya geldik. Son kontrolümüzü Google üzerinden yapacağız. Yazımızın giriş noktasında söylediğimiz gibi “site:siteadresi.com” aramasını yaparak dizindeki toplam sayfa sayınızı öğrenebilirsiniz. Ve not edin.

Buraya kadar not aldığınız tüm sayıları karşılaştırın. Ortaya çıkan bir tutarsızlık varsa, sorun olduğunu gösterir. Hataya yer bırakmamak için etkileyiciydi.

Bu arada temek kalite kriterleri Google’ın Web yöneticisi yönergelerinde bulunabilir.

İndeks Şişmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

İndeks şişmesinin çözülmesi biraz sabır gerektiren yorucu bir süreçtir. Ancak sonucunda başarı olacağı için de motive edicidir.

1. Sayfaları silme (İdeal)

İdeal bir senaryoda, düşük kaliteli sayfalar sitenizde bulunmamalı ve tarama bütçesini tüketmemeli. Artık kullanmadığınız çok sayıda eski ve değersiz sayfanız varsa, bunları silmek avantajlıdır.

Arama motorlarına ne kadar az denetim uygularsanız, hangi eylemde bulunacaklarını seçeneklerini sınırlandırarak sitenizde ve SEO çalışmalarında o kadar fazla kontrol sahibi olursunuz.

2. Noindex Kullanımı (Alternatif)

Eğer bu konuda tecrübeli biri değilseniz bu işlemi tek başınıza yapmamalısınız. Çünkü tüm siteyi “noindex” olarak işaretleyebilirsiniz. Diğer taraftan da noindex işlemi de en garanti yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. (Zaman zaman doğru yapılmayan noindex işlemleri index sorununu çözmeyecektir.)

 • Tüm bu referans sayfalarını sitenizde kullanıyor musunuz?
 • Uygun bir blog etiketiniz / kategoriniz var mı?
 • Sitenizin tüm blog yazar sayfalarının dizine eklenmesi mantıklı mı?

Yoast SEO veya All in One SEO kullanıyorsanız, yukarıda belirtilenlerin hepsi WordPress’e birkaç tıklama ile XML site haritanızdan silinerek kaldırılabilir.

3. Robots.txt Kullanımı (Alternatif)

Bu işlem bir uzman eşliğinde yapılmadığı sürece önerilmez. Dikkatsiz bir değişiklik yapmak, istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Robots.txt ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir blog yazısı Google tarafından yayınlanmıştı. https://webmasters.googleblog.com/2019/07/a-note-on-unsupported-rules-in-robotstxt.html

4. Google Search Console Üzerinden Manuel Silme (Geçici)

Bu son çaredir ve geçici bir çözümdür. Bu işlem için buradaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Hızlı bir yöntemdir.

Başarılı bir kaldırma isteği yaklaşık 90 gün sürer, ancak el ile iptal edilebilir. Bu seçenek, URL’leri dizinden en kısa sürede kaldırmak için noindex meta etiketi ile birlikte de yapılabilir.

Sonuç

Sonuç olarak arama motorları zayıf ve değersiz içerikleri önemsemediği gibi olumsuz bir puan olarak yansıtır. Bu nedenle algoritma güncellemeleri konusunda güncel kalmak ve takip etmek önemlidir.

Yukarıda açıklanan farklı yöntemleri kullanmak, sitenizi etkileyen herhangi bir indeks şişkinliğini tespit etmenize yardımcı olabilir, böylece hangi sayfaların silinmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunu yapmak, sitenizin arama motorlarında genel kalite değerlendirmesini optimize etmenize, daha iyi sıralamanıza ve daha temiz bir indeks elde etmenize yardımcı olarak Google’ın sıralamaya çalıştığınız sayfaları hızlı ve verimli bir şekilde yer almasını sağlar.

Bonus: DeepCrawl

DeepCrawl piyasadaki en iyi tarama araçlarından biridir. Ancak ücretli olması nedeniyle herkesin ulaşabilmesi pekte mümkün değildir. Kısaca bahsetmek gerekirse, sitenizi tarama işlemini başlatmanızın ardından size zayıf sayfaları otomatik olarak vermektedir. Bu nedenle kullanışlı olduğunu söylersek, doğru olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here