Haziran 2019 Geniş Çekirdek Algoritma Güncellemesi
Haziran 2019 Geniş Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Haziran 2019 Google Algoritma Güncellemesi, Google tarafından resmi olarak duyuruldu. Bu güncelleme birçok siteye trafik kaybettirdi. Google uzmanlarından John Mueller‘e göre bu kaybı kısa sürede telafi etmekte mümkün görünmüyor.

Haziran 2019 Google Güncellemesinde Neler Yaşandı?

Güncelleme hakkında net olarak bir bilgi yok. Ne gibi değişiklikler oldu, kimler etkilenecek bunu elbette zaman gösterecek. Ancak resmi twitter hesabı güncelleme öncesi ve sonrasında bilgilendirme yaptı.

Google Search Liaison resmi twitter hesabı güncellemeyi şu şekilde duyurdu;

Açıklamanın Türkçesi ise tam olarak şöyle;

“Yarın, yılda birkaç kez yaptığımız gibi geniş bir temel algoritma güncellemesi yayınlıyoruz. Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi olarak adlandırılıyor. Bu tür güncellemelerle ilgili rehberliğimiz, daha önce ele aldığımız gibi kalır. Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen bu tweet’e bakın:”
Daha sonra 3 Haziran 2019 sabahı bu tweet’i yanıtlayarak “Merak edenler için, Haziran 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi henüz yayınlanmadı. Bu işlem başladığında bu konu güncellenecektir.”

Hesabın bir süre sonra attığı twit ise şu şekilde;

Türkçesi ise;

“Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi şimdi yayında ve önümüzdeki günlerde çeşitli veri merkezlerimize yayılıyor.”

Yüksek Otorite Siteler Büyük Kayıplar Yaşadı

Güncellemenin etkilerini izlemek için belirli bir süre geçmesi gerekse de kısa sürede ortaya çıkan analizlere göre yüksek otoriteli web sitelerin büyük trafik kayıpları yaşadığı ortaya çıktı.

Bu kayıpların nedeni olarak kayıp yaşayan sitelerin uzmanlık, otorite ve güvenilirlik gibi durumları sağlayamaması gösteriliyor.

Örneğin İngiliz haber sitesi The Daily Mail, Haziran 2019 Google Güncellemesi özelinde en fazla trafik kaybı yaşayan site konumunda yer alıyor. Bunda en büyük sebep olarak birbirini tekrar eden, asılsız haberler olduğu görülüyor. Ayrıca bir istikrarlarının olmadığı da belirtiliyor.

Diğer taraftan bir bitcoin haber sitesi olan CCN.com, bu güncelleme sonrasında kapanmıştır. Site yönetimi tarafından açıklama şu şekilde;

“Google’ın Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi 3 Haziran 2019’da yayınlandı ve CCN’nin Google aramalarındaki trafiği bir gecede mobilde % 71’den fazla düşüş görüldü. Sitemizin günlük geliri % 90’dan fazla azaldı.”

Kapanış nedenlerini açıklayan bir blog yazısı yayınlayan site yönetimi, diğer sitelerde de benzer düşüşler görüldüğünü açıkladı.

“Google listesindeki düşüşün nedeni olabilir? Benzer sitelerde de aynı sorun görülüyor. Blockchain haberlerinde lider CoinDesk, Sistrix.com’a göre % 34,6 düşüş kaydetti:”

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz – Medic Update Hakkında

Bilindiği üzere bir süre önce Google, Medic – Medical Update isimli bir güncelleme gerçekleştirdi. Bu güncelleme sonucunda güvenilir olmayan sağlık siteleri yani herhangi bir şekilde doktor kimliğini ibraz edemeyen yazarlardan oluşan veya bunu kullanıcıya aktaramayan siteler önemli ölçüde etkilendiler. Öyle ki yüzde 100’ün üzerinde kayıp yaşayan siteler oldu.

Medic Update İçin Neler Yapılmalı?

Yapılması gereken en önemli geliştirme yazarların bilgileri, biyografilerini, varsa web siteleri, varsa çalıştıkları kurumların web site veya mail adresleri gibi onun uzmanlığını sunabileceği bilgileri kullanıcılara sunmak olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz – Medic Update Hakkında

Son E.A.T güncellemesi ve Google Medic Update yönergelerine uymayan web siteleri hedefleyen bir güncelleme daha. Özellikle Amerika bazlı web sitelerde çok büyük düşüşler söz konusu. ABD ve Kanada’da 50% + trafik kayıpları yaşayan siteler görünmeye başlandı. 

Medic Update konusu mutlaka dikkate alınmalı. Sağlık vb. siteler önemli ölçüde etkilenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here