Google Panda Güncellemesi Hakkında
Google Panda Güncellemesi Hakkında

2011 yılında Google, ilk Panda algoritma güncellemesini başlatmasıyla birlikte düşük kaliteli içeriğe sahip siteleri arama sonuçlarında arka plana atmaya başladı. Bu Panda Güncellemesi, SEO anlayışını baştan aşağı değiştirmiş oldu. Öyle ki bu güncellemeye kadar, kopya içeriğe sahip siteler, ana siteleri bile geçebiliyor ve büyük başarılar elde edebiliyordu. Ancak bu güncellemeyle tüm sektör baştan aşağı değişmek durumunda kaldı.

Gri SEO olarak adlandırılan kopya içerik bazlı işlemler bu Panda’ya kadar başarılı olabiliyordu. Ancak Google algoritmalarının yapay zeka tabanlı olarak güncellenmeye başlamasıyla birlikte farklı durumlar ortaya çıktı. 2016 yılına kadar 5 yıl süren bu güncelleme, belki arama motoru tarihinde en çok takip edilen değişim sürecinin başlangıcı oldu. Panda Update, temelde içeriği ele alsa da yanında farklı başlıkları ve soruları da getirdi.

Google Panda Güncellemesi Odak Noktaları

Panda güncellemesi aşağıdaki ana başlıklara odaklandı;

  • Yinelenen içerik – Kopya içerik
  • Anahtar kelime ile doldurulmuş içeirk
  • Zayıf içerik
  • Kullanıcı tarafından oluşturulan spam içerikler (Forumlar, kullanıcı yorumları gibi)
  • Alakasız içerik

Panda Algoritma Güncellemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güncellemenin ana odak noktası elbette kopya içeriklerin önüne geçmek. Çok uzun bir süre kopya içerikler sayesinde hayatta kalan siteler, bu güncelleme ile birlikte ortadan kalkmış oldu. Öyle ki güncelleme öncesi kopya içerikli siteler, ana sitelerin önünde çıkıyor ve emekleri çöpe atıyordu. Güncelleme ile birlikte bu sorunun önüne geçilmiş oldu.

Zayıf içeriklerde kullanıcı deneyimi açısından önemli sorunlar ortaya çıkarabiliyordu. Hemen çıkma oranını yükseltme, oturum süresinin düşüklüğü, yanlış bilgilendirme gibi durumlar güncellemenin ana odak noktalarından oldu. İşte güncelleme ile birlikte zayıf içerikleri güncellemek ve kullanıcıya kaliteli içerik sunmak için yeni bir kapı açılmış oldu. Yani Google site sahiplerine, zayıf içerikleri tespit edin ve kullanıcıya kaliteli içerik sunun mesajı vermiş oldu.

Bir diğer odak nokta anahtar kelimelerle doldurulmuş içerikler oldu. Güncellemeye kadar birçok site sahibi içeriklerini sadece anahtar kelimelerle doldurarak kullanıcı deneyimini arka plana atmış ve sadece trafiğe odaklanarak kullanıcıya kaliteli bilgi sunmayı unutmuştu. İşte güncelleme anahtar kelime odaklı içerikleri de hedef aldı ve cezalandırdı.

Kısaca Google Panda Algoritma Güncellemesi, içerik odaklı çalıştı ve kullanıcı deneyimini ön plana çıkardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here