Firmalar İçin En İyi SEO Ajansı Nasıl Seçilir?
Firmalar İçin En İyi SEO Ajansı Nasıl Seçilir?

Oldukça rekabetçi bir pazara sahip olan SEO sektörü, doğru seçimler yapılmadığı taktirde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle kurumsal SEO çalışmaları konusunda doğru ajans seçimi yapılmadığı taktirde bu olumsuz sonuçların etkileri de büyüyebiliyor. Yapılan kötü SEO çalışmaları arama motorları üzerinde görünürlüğün kaybedilmesine neden olabiliyor. Bu nedenle SEO ajansı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu nokta iyi SEO ajansı ve kötü SEO ajansı özelinde bazı noktaları ele alacağız.

Kötü SEO Ajansı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki SEO süreci garantisi olmayan, uzun vadeli bir süreçtir. Etkilerin hissedilmesi için sabır gereklidir. Fakat öyle firmalar vardır ki olur olmaz sözler verebilir.

Verilen Sözler

  • 1.sıra garantili çalışmalar,
  • X günde ilk sıra garantisi,
  • X günde ilk sayfa garantisi,
  • X günde X gün garantili ilk sıra garantisi.

Bu gibi garantiler ve sözler veren firmaları ciddiye almamak gerekir. Google algoritma güncellemeleri özelinde sürekli olarak değişen arama sayfasında böylesine sözler vermek tamamen dolandırıcılıktır. Evet, ilk sıraya kısa sürede getirilebilir. Bunun için farklı yöntemlerde bulunur. Ancak bu çok kısa sürecektir. Bir süre sonra arama sonuçlarında bile çıkamayacak duruma düşülür. Black Hat SEO teknikleri ya da agresif backlink çalışmaları buna imkan sağlıyor. Ya da otomatik sistemler üzerinden web sitesi eklenerek çok alakasız sitelerden aşırı backlink çalışmaları ile bu işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Google yönergelerine aykırı yapılan herhangi bir SEO stratejisi, web sitelerinin arama sonuçlarına zarar vererek ceza almasına neden olabilir. Bu nedenle SEO ajansı seçimi oldukça kritiktir. Bu nedenle doğru ajans seçilmeli ve çalışmalar takip edilmelidir.

Raporlama ve Takip

İyi veya kötü bir SEO ajansı seçimi tek başına yeterli değildir. Ajans tarafından iletilecek raporlamada önemlidir. Yapılan çalışmaların belirli sıklıklarda iletilmesi ve bunun takibinin yapılmasıyla olumsuz sonuçların önüne geçilebilir ve önceden farkına varılabilir. Bu nedenle ayda 1 raporlama yapan ya da maillere, telefonlara dönüş yapan partnerlerden uzak durulması önerilir.

İyi SEO Ajansı Nasıl Anlaşılır?

Sadece SEO ajansları için değil birçok alanda başarı ve mutluluk için en önemli etken şeffaflık ve etkili iletişimdir. Saygı ve şeffaflık çerçevesinde kurumlar arasında etkili bir iletişim başarıyı da getirecektir. Bu nedenle kurumsal SEO çalışmaları yürütülürken, taraflar arasında hızlı ve etkili iletişim ile birlikte düzenli raporlamanın etkileri de iyi sonuçları ortaya koyacaktır.

İyi SEO ajansı, sadece olumlu durumları değil, olumsuz sonuçları da şeffaflıkla açıklamalıdır. Bunun sonucunda da ortaya bir aksiyon planı koymalıdır.

Tecrübe ve Referans

Rastgele Trafik Değil, Doğru Hedef Kitle
Rastgele Trafik Değil, Doğru Hedef Kitle

SEO ajansları için itibar ve tecrübe önemlidir. Kurumsal SEO ajansı seçilirken mutlaka referanslar kontrol edilmelidir. Gerekirse firmanın referansları ile birebir iletişime de geçilebilir.

SEO ajansları yol haritalarını tüm detaylarıyla açıklamasalar bile kullandıkları yöntemleri müşteriye bildirmelidir. Kullandıkları SEO yöntemleri burada önemlidir. Çünkü kimse illegal bir çalışma istemez. Sonuçları ağır olabilir.

İyi bir SEO ajansı, istekleri dinleyecek, KPI’ları müşteriyle tartışacaktır. Kısaca rastgele trafik değil, doğru hedeflerle doğru trafiği sağlayacaktır. Çünkü günün sonunda SEO, herkese ulaşmak değil, doğru hedef kitleye ulaşmaktır.

Raporlama

Doğru SEO Raporlaması ve Raporlama Frekansı
Doğru SEO Raporlaması ve Raporlama Frekansı

Sadece SEO’da değil her alanda yapılan işin çıktısı önemlidir. Bu nedenle yapılan çalışmaların ve etkilerinin raporlamasını belirli aralıklarla sunmak gerekir. Buradaki frekans müşteri – ajans ilişkisine bağlı olsa da genellikle aylık veya 2 haftalık raporlamalar ile ilerlenebilir.

Genel Olarak

SEO ajansları, Google yönergelerine göre hareket etmeli ve çalışmalarını buna göre yönlendirmelidir. Bunun takibini yapmak, raporları istemek ve iletişim halinde kalmak koşuluyla başarı yakalanabilir.

SEO ajansının referansları ve geçmiş başarıları, seçim aşamasında avantaj sağlayacaktır. Örneğin, X SEO ajansı e-ticaret SEO çalışmalarında etkiliyken, bir diğer Y SEO ajansı kurumsal SEO çalışmalarında etkilidir. Bu da ajans seçiminde karar mekanizmasını etkileyecektir.

Sonuç

Unutmayın, SEO’da hiçbir garanti yoktur. Sürekli değişen arama motoru algoritmaları, ajanslarında güncel kalmalarını sağlamaktadır. Buna uymayanlar ise bir süre sonra başarısız olacaktır. Trendleri takip ederek, müşteriye en iyi sonucu sağlamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here