Domain Otoritesi Nedir? Domain Otoritesi Nasıl Güçlendirilir?
Domain Otoritesi Nedir? Domain Otoritesi Nasıl Güçlendirilir?

Arama sonuçlarında sıralama almak için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor. Google Web Yönergeleri sayfası üzerinde resmi olarak sıralama sonuçlarına etki edecek ve kalite yönergelerine uyan şartları belirtmiştir. Ancak burada yer alanlar dışında resmi olmayan ve kabul gören belirli başlıklarda bulunuyor. Bunlardan biride domain otoritesidir. Peki domain otoritesi nedir?

Domain Otoritesi Nedir?

Moz tarafından geliştirilen ve arama sonuçlarında yer alan sitelerin belirli kriterlere dayanarak puanlandırılmasına dayanan tahmini bir sıralama puanıdır. Domain Otoritesi (Domain Authority (DA)) 1 ile 100 arasında bir değer alır.

Toplam bağlantı sayısı, domain kalitesi gibi farklı faktörlerin hesaplanmasıyla oluşur.

Şunu da eklemekte fayda var: “Domain otoritesi, Google tarafından arama sıralamalarını belirleme de kullanılan bir ölçüm değildir ve SERP’ler üzerinde bir etkisi bulunmaz.”

Domain Otoritesi Nasıl Puanlanır?

Domain otoritesi maksimum 100 puan üzerinden değerlendirilir. Logaritmik ölçüm üzerinden hesaplanır ve 1 ile 100 arasında bir değer alır. Sitenin bağlantıları, domaini gibi etkenler üzerinden hesaplanır. Temel olarak da aşağıdaki maddeler puanlamada önemlidir;

 • Bağlantılar
 • Dışarı bağlantılar (Facebook, Youtube gibi kaliteli sitelere link vermek önemlidir.)
 • İç bağlantı yapısı
 • Site SEO kalitesi
 • Sosyal medya aktifliği
 • Site hızı
 • Domain yaşı
 • Google kalite yönergelerine uyum

Domain Otoritesi Nasıl Güçlendirilir?

Domain otoritesini güçlendirmek site sahibi tarafından yapılan çalışmaların sonuç vermesiyle gerçekleşir. Yapılan SEO çalışmaları, kazanılan backlinkler burada önemlidir.

Domain otoritesi nasıl yükseltilir sorusunun cevabını aşağıdaki başlıklar ile verebiliriz.

1. Etkili Bir Alan Adı Seçmek

Yeni başladığınız bir projeniz varsa işe doğru bir alan adı seçmekle başlamalısınız. İşinizle ilgili anahtar kelimenizin domainde geçmesi bir avantaj sağlayacaktır.

Alan adı kullanıcılar tarafından kolaylıkla hatırlanabilir olmalıdır. Ayrıca alan adı kaydınız bir yıldan daha uzun süreli yaparak kalıcı olduğunuzu gösterebilirsiniz.

2. Sitenizi SEO Uyumlu Hale Getirin

Sadece Google değil diğer arama motorlarında da etkili sıralama alabilmek için sitenizi SEO uyumlu hale getirin. SEO uyumlu web sitesi yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Sadece yönergelere uyun ve optimize edin.

Meta açıklamalar, görsel optimizasyonu, kaliteli içerik gibi konuları atlamadan gerçekleştirin. Ayrıca anahtar kelime araştırması da yaparak belirli bir aşamayı geçebilirsiniz.

Kaliteli meta açıklama yazımı hakkında hazırladığımız yazı için: https://seotaktikleri.com/daha-fazla-tiklama-almanizi-saglayacak-7-meta-description-taktigi/

SEO çalışmalarını doğru bir şekilde tamamlamak trafik akışını hızlandırabileceği gibi aynı zamanda da otoritenizi de güçlendirecektir.

3. Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

Paylaşılabilir İçerik Oluşturun
Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

Kaliteli içerikler her zaman kazandırır. Kullanıcı odaklı, bilgi verici içerikler kullanıcının dikkatini çekecektir ve bir süre sonra kullanıcılar tarafından sosyal medya aracılığıyla paylaşılmaya başlayacaktır. Bu nedenle içerikler siz ve SEO odaklı değil, kullanıcı odaklı olmalıdır.

4. İç Linklemenin Önemi

İç Linklemenin Önemi

Birçok web site sahibi genel olarak dış link kazanımı yani backlink konusunda endişe yaşar. Bu sırada da iç linklemeyi arka plana atarak büyük bir hata yapmış olurlar. Dahili bağlantılar yani iç bağlantılar, ziyaretçilerin site içi gezinmede en büyük yardımcılarından biridir. Bu da kullanıcı deneyimini geliştirmede önemli bir husustur.

İç bağlantılar, kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini sağlar. Aynı şekilde arama motorlarının da site indekslemesinde daha hızlı olmalarını kolaylaştırır.

5. Kaliteli Dış Bağlantılar Edinme

Bir web sitesinin şu durumlarda güçlü bir bağlantı profiline sahip olduğu söylenir:

 • Otoriter web sitelerinden backlink almıştır.
 • Kötü bağlantıları yoktur (düşük kaliteli bağlantılar).
 • Çok sayıda kaliteli bağlantıları vardır.
 • Güçlü bir kullanıcı kitlesi vardır.

6. Faydasız – Kötü Bağlantıları Kaldırma

Bazen rakipleriniz karşı çalışma yapar bazen de doğal olarak dış siteler sitenize link verebilir. Bu her ne kadar faydalı gibi görünse de eğer zararlı ve faydasız sitelerden backlink alınırsa olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle dönem dönem sitenize verilen bağlantıları kontrol ederek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Bu bağlantıları Search Console üzerinden kontrol edebileceğiniz gibi Ahrefs gibi üçüncü parti araçlardan da kontrol edebilirsiniz. Sonrasında yine Google Zararlı Bağlantıları Reddetme Yönergeleri dahilinde zararlı bağlantıları reddetme aracından bu bağlantıları reddedebilirsiniz.

7. Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk, kullanıcı deneyimi ile alakalı olsa da kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirip, aradıklarını bulduğunda dolaylı olarak otoritenizi de etkileyecektir.

Günümüzde aramaların yüzde 50’nin üzerinde bir bölümü mobil cihazlardan gerçekleşmektedir. Bu da sitelerin yenilenmeye tüm cihazlarla uyumlu hale gelmelerine etki etmektedir. Mobil uyumluluğunuz veya mobil siteniz yoksa bu sıralamalara da etki ederek trafik kaybetmenize yol açacaktır. Bu da domain otoritesi puanınıza etki edecektir.

Mobil uyumluluğunuzu test etmek için: https://search.google.com/test/mobile-friendly?utm_source=mft&utm_medium=redirect&utm_campaign=mft-redirect

8. Site Yükleme Hızı

Site Yükleme Hızı Hemen Çıkma Oranını Etkiler
Site Yükleme Hızı Hemen Çıkma Oranını Etkiler

Düşük yükleme hızı, hemen çıkma oranınızı etkileyebilir. Çoğu kullanıcı yavaş açılan siteleri sevmez ve 2,5 saniye gibi bir sürede siteyi terk edebilir. Bu nedenle site açılış hızı optimize edilerek bu durumun önüne geçilebilir.

Site hızınızı test etmek için: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

9. Sosyal Medyayı Kullanın

İçeriklerinizi ve sitenizi sosyal medyayı kullanarak paylaşın. Özellikle gündem hakkında konularda içeriğiniz bulunuyorsa bu bir dalga halinde daha fazla kitleye ulaşarak daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

DA Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Şeyler

 • DA, Google cezalarını dikkate almaz. Google’ın cezası altındaki bir alan sıralamasını doğal olarak kaybeder, ancak Moz tarafından dikkat alınmaz. Dolayısıyla, domain bir ceza alsa bile domain otorite puanı hala yüksek olacaktır.
 • Google’ın sıralama algoritması yüzlerce faktörü göz önünde bulunduruyor (hiç kimse tam olarak sayısını bilmiyor ama bazı tahminler 200’den fazla olduğunu gösteriyor). Ancak Domain Authority yalnızca 40 faktörü göz önünde bulunduruyor.
 • DA puanınızı değiştirmek kolay değil. Bugün web sitenizde yapabileceğiniz ve etki alanı yetkilisindeki artışı hemen görebileceğiniz bir şey değil. Bunun için bir zaman gerekli.
 • DA logaritmik bir ölçeğe dayanmaktadır. Bu, DA puanınızı 20’den 30’a yükseltmenin daha kolay olduğu, ancak 70’ten 80’e kadar gitmesi daha zor olduğu anlamına gelir. Ölçek arttıkça, domain otorite puanı almak zorlaşır.
 • DA sık sık değiştiğinden, SEO performansınızı zaman içinde değerlendirmek için kullanabileceğiniz bir ölçüm yöntemi değil. Domain karşılaştırma amacıyla kullanmak için bir web sitesi ölçümüdür.

Domain Otoritesini Etkileyen Faktörler – Son Bakış

 • Sektöre uygun, anahtar kelimenizi içeren bir alan adı seçin.
 • Başlık etiketleriniz, resim alt etiketleriniz ve içeriğiniz dahil olmak üzere sayfa SEO’sunu optimize edin.
 • İnsanların zevk alacağı yüksek kaliteli içerik üretin .
 • Dahili bağlantılar ekleyin.
 • Mobil uyumluluğa dikkat edin.
 • Hemen çıkma oranını azaltmak için web sitenizin hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun .
 • Sosyal medya üzerinden içerik tanıtımı yapın – Facebook, Twitter, LinkedIn, Snapchat .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here