Alternatif Arama Motorları
Alternatif Arama Motorları

Google dünyanın en büyük arama motoru olmasının yanı sıra kullanılma yüzdesiyle de rakiplerini çok çok önünde. Global olarak kullanım oranı yaklaşık yüzde 65 olan Google, bu oranı da kullanarak hem ipleri eline alıyor hem de kullanıcılarını düşünüyor. Ancak buna rağmen alternatif arama motoru kullanmak istiyorum diyorsanız bu yazı tam size göre.

Neden Alternatif Arama Motoru?

Bu soruyu ben size soruyorum. Evet Google, tekel olmanın verdiği avantajı sonuna kadar kullanıyor. Ancak sürekli olarak kullanıcıyı da düşünüyor, buna göre adımlar atıyor, iyileştirmeler yapıyor. Güncellemeler ile dengesizlikleri de ortadan kaldırıyor. Ancak bu bile insanlara yetmiyor.

Açıkçası ben de alternatif olarak Yandex ve Bing kullanıyorum. Çevremde DuckDuckGo kullanan da var. Yahoo kullanan da gördüm. Peki alternatif arama motorları konusunda bilginiz var mı? Gelin bakalım.

Bing

Bing
Bing

Microsoft’un arama motoru olan Bing, arama pazarında yüzde 15,8’lik payla dünyanın en popüler ikinci arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.

Peki neden Bing’i tercih etmelisin? Bing, Google karşısındaki en ciddi rakip. Uzmanlarda, kullanıcıların Bing’i neden tercih etmeleri gerektiğini maddeler halinde listelemiş.

  • Bing’in video aramasının Google’a göre daha iyi olduğu düşünülüyor. Önizleme, büyük küçük resimler gibi avantajlar nedeniyle bunu olumlu bir farklılık olarak görüyorlar.
  • Google’a nazaran iki kat daha fazla otomatik tamamlama sunuyor.
  • Uçak bileti aramalarında, indirim ve zam konusunda tahmin yürütebiliyor.
  • Yahoo’ya altyapı sağlıyor.
  • Webmasterlar için avantajlı arama seçenekleri var.

DuckDuckGo

DuckDuckGo
DuckDuckGo

Çerez tutması nedeniyle belirli bir kesim tarafından çok sevilen ve kullanılan DuckDuckGo, bu nedenle manipüle de edilemiyor. Özellikle Google’ın her şeyi bilen, her şeyi bilen gözü tarafından korktuysanız, bu sizin için avantajlı olabilir.

Dogpile

Dogpile
Dogpile

Dogpile için kısaca reklamsız bir arama motoru diyebiliriz.

Yandex

Yandex
Yandex

Son dönemde en çok adını duyduğumuz arama motorlarının başında gelen Yandex, Google ile önemli benzerlikler taşıyor. Reklam, webmaster araçları ve sıralama faktörleri gibi konularda Google’ı örnek alan bir arama motorudur. Ayrıca Rusya’da kullanılan en yaygın arama aracıdır.

Ask.com

Ask.com
Ask.com

Oldukça eski bir arama motoru olan Ask.com, bir türlü istenilen performansı yakalayamadı. En iyi tarafı ise sağ tarafta sunulan popüler soru cevap kısmı denilebilir.

Aol Search

Aol Search
Aol Search

Amerikan menşeili Aol, Amercan OnLine kısaltmasıdır. Aylık tekil kullanıcı sayısı 250 milyona yakın olan arama motoru, ABD, Britanya ve Almanya’dayoğun bir şekilde kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here