Başarılı Bir Kariyer İçin 10 Adım

kariyer

Hayatımızın her döneminde muhakkak bir iş dönemi ile karşılaşırız. Ama bunlar geçici süreli olan işlerdir ve bağlı kalmadan aynı zamanda çaba göstermeden gelişen durumları göstermektedir. Bir süre sonra kendi mesleğimiz ile ilgili olan işi yapmaya başladığımız zaman ise çok daha stresli ve kararlı şekilde başlarız. Bu da kariyerde gelebilecek olan noktayı bize göstermektedir. O halde iş hayatına yeni atılan biri için; başarılı bir kariyer adına 10 adımı inceleyelim.

1.Kendinize Güvenin

Öz güven her zaman için en önemli durumlardan bir tanesidir. Eğer iş hayatınızda kendinize güvenirseniz; yapabileceklerinizin sırını olmayacaktır ve bu da ardından başarıyı getirecektir.

2.Kendinizin Farkında Olun

İnsanın kendini bilmesi neleri yapıp yapamayacağının göstergesidir. Sizde bir liste yaparak neleri yapıp yapamayacağınızı gözden geçirin.

3.Görevlerinizi Yerine Getirin

Size düşen sorumlulukları yerine getirerek, daha istikrarlı bir başarı elde edersiniz. İş yerinde olan görevlerinizi unutmayın.

4.Alternatifleri Fark Edin

İmkanlarınızı ve seçeneklerini değerlendirmeyi bilin. Yeni bir iş aradığınız zaman, muhakkak başka bir seçeneğiniz olsun ki ağır yükler altına girmeyin.

 

5.Yaratıcı Olun

Bu her konu içinde geçerli, mesela zam konusunda eğer iş yerine sağladığınız insan daha fazla ise ona göre bir zam isteyebilirsiniz.

6.Değerinizi Gösterin

Yetenekleriniz eğer insanlar görmezse pek de bir işe yaramayacaktır. Bu bakımdan dolayı yeteneklerinizi insanlara göstererek, kendinizi değerli kılın.

7.Kontrollü Olun

Sinirlerinize ve kendinize hakim olmayı bilirseniz, kariyeriniz adına iyi bir gelişme sağlamış olacaksınız.

8.Stratejik Olun

Planlı yaşamak gerçek hayatımızın içinde oldukça önemlidir. Bu bakımdan dolayı her an her şeye hazırlıklı olmalısınız.

9.İki Kişi Her Zaman Bir Adım Öndedir

Bir sorun karşısında paylaşarak o sorunu çok daha iyi çözebilirsiniz. Bu yüzden sorunları paylaşarak aşmalısınız.

10.Hayır Son Cevap Değildir

Her zaman için hayırı cevap kabul etmeyin, bir şeyler için elinizden geldiğinin fazlasını yapmaya çalışın.

CEVAP VER